درباره خنیا

خنیا. [ خُ ] (اِ) سرود و ساز و نغمه باشد چه خنیاگر خواننده و سازنده و سرودگوی را گویند و به این معنی بتقدیم «یای» حطی بر «نون» هم آمده است. (برهان قاطع). سرود. ساز. نغمه. آهنگ. ترانه. (ناظم الاطباء). موسیقی. (یادداشت بخط دهخدا ). رامش بود اَعنی سرود و بدین سبب سرودگوی را خنیاگر گویند. (صحاح الفرس):
ز رامش جهان بانگ خنیا گرفت. (اسدی)


گروه موسیقی «خنیا» به سرپرستی پری ملکی به‌ عنوان یكی از پیشگامان گروه‌های موسیقی بانوان، با انگیزه ایجاد زمینه برای بروز استعدادهای بانوان در زمینه هنر موسیقی در سال 1373 تشكیل شده است. این گروه از سال 1379 از همكاری نوازندگان و خوانندگان مرد بهره جسته و كنسرت‌هایی به صورت همخوانی و همنوازی برای عموم اجرا كرده است. این گروه تاکنون بیش از 150 اجرا در ایران، آلمان، فرانسه، سوییس، بلژیک، اتریش، انگلیس و... داشته است. 

پری ملکی سرپرست و خواننده گروه خنیا، سه دهه است که در عرصه آموزش آواز سنتی فعالیت دارد. او یکی از اولین زنان خواننده پس از انقلاب اسلامی ایران است. وی در هجدهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر به خاطر «تلاش مستمر در عرصه موسیقی» به دریافت جایزه نایل آمد.

آموزشگاه موسیقی خنیا با مدیریت پری ملکی فعالیت خود را از سال 1394 آغاز کرده و با بهره‌گیری از استادان با سابقه و مجرب در زمینه آموزش تخصصی آواز، سازهای ایرانی و جهانی، تئوری و تاریخ موسیقی، موسیقی کودک، آهنگسازی و کلاس‌های متعددی برای تمام سنین را دارا می‌باشد. همچنین برگزاری کلاس های گروهی و کارگاهی از جمله کر، گروه نوازی و تصنیف خوانی از جمله فعالیت های آموزشگاه خنیا است.